Hipermobilność – jak sobie z nią radzić?

Każdy staw posiada charakterystyczny dla siebie zakresu ruchu. Jeżeli dochodzi zbyt dużego rozluźnienia stawu mamy do czynienia z hipermobilnością. Częściej to zjawisko występuje u kobiet. Możemy je zaobserwować, np. przy górnej pozycji w pompce w okolicy łokci u nieświadomych tej patologi osób, czy podczas spaceru farmera.

Co jeśli sytuacja dotyczy Twojej osoby?

1. Nie pogłębiaj już i tak za dużego zakresu ruchu.
Często widzimy osoby, które są super „rozciągnięte”, aż boli gdy na nie patrzymy. Jeżeli dany staw przekracza już normy zakresu, ruchu to będzie za mało stabilny i narażony na kontuzje.

2. Podczas ćwiczeń uważaj na przeprosty.
Gdy robisz pompkę, staraj się wyprostować łokieć, a nie go przeprostowywać. Gdy staw pracuje poza pożądanym zakresem, więzadła będą nadmiernie się rozciągają, a cały ciężar będzie spoczywać na szybciej zużywających się stawach.

3. Trenuj mięśnie antagonistyczne.
Zostańmy już przy łokciu. Jeżeli od dłuższego czasu boli Cię łokieć i masz przeprost w stawie łokciowym, najprawdopodobniej dobrze będzie zastosować dodatkowe ćwiczenia na biceps. Nawet uginanie ramion z gumą może się okazać zbawienne. U bardziej zaawansowanych osób polecam podciąganie podchwytem.

4. Trenuj izometrycznie.
Izometria świetnie wpływa na hipermobilność. Wysokie napięcie mięśni przez dłuższą chwilę jest świetnym sposobem na zwiększenie stabilności stawów. Tutaj możemy zastosować zwyczajną pozycję podporu przodem, dbając o szczegóły techniczne lub przytrzymanie brody nad drążkiem podczas podciągania.

Chodzi tu jak zwykle o poprawny balans.

Wiele osób chce wyglądać dobrze, ale nie wie jak to zrobić. Mam sprawdzone metody treningowe, które zagwarantują radość z osiągnięcia Twojej wymarzonej sylwetki.