Pewnie wielu z was uważa że trening z własną masą ciała nie jest zbyt efektywny. Z pewnością jest to trening, którym można w skuteczny sposób zbudować estetyczną sylwetkę. W zupełności wystarczy też do potrzymania formy którą już wypracowaliście. Zauważmy jak wyglądają sylwetki gimnastyków.

Podobno każdy może zrobić by ćwiczenie było trudniejsze, ale nieliczny zrobi by było lepsze. Pamiętajmy też że nasze ciało nie rozróżnia oporu zewnętrznego (podobnie reaguje czy podnosisz 20 kilo pierza czy 20 kilogramową sztangę).

Pierwszą rzeczą którą sprawi że Twój trening stanie się bardziej efektywny będzie respektowanie tempa. Powolne schodzenie w dół przy pompce, wolne „przyciąganie się” w kierunku ziemi i eksplozywna praca w przysiadzie wykrocznym, skutecznie utrudnią wykonanie tych z pozoru łatwych ćwiczeń.

Drugim aspektem będzie używanie progresji ćwiczeń. Jeżeli pompka w której opieramy się dłońmi o podwyższenie nie sprawia nam kłopotu, przenosimy się do pozycji gdzie nogi i dłonie są na ziemi. Kolejną progresją będzie przeniesienie nóg na podwyższenie, dodanie ciężaru na plecy, itd.

Trzeci element to odpowiednia periodyzacjaJeżeli będziemy robić cały czas to samo, nie możemy spodziewając się spektakularnych efektów. Ciało po pewnym czasie zaadoptuje się do przeszkód jakie mu stawiamy i przestanie się zmieniać. W skrócie pierwszy tydzień 8 powtórzeń, drugi 10, trzeci 12. Prosto i skutecznie.

Podsumowując:

respektowanie tempa,

progresja ćwiczeń,

odpowiednia periodyzacja.

Dbajcie o siebie i bądźcie zdrowi.

Wiele osób chce wyglądać dobrze, ale nie wie jak to zrobić. Mam sprawdzone metody treningowe, które zagwarantują radość z osiągnięcia Twojej wymarzonej sylwetki.